divarkhabar.com

۳۲
۰۱:۴۱ - ۰۳ فروردين ۱۳۹۷
۱۰۰۶ بازدید
پ
در میان دشت‌های پهناور ایران، دشت لار بهترین مکان برای تماشا و عکاسی از بلندای باشکوه بام ایران است که پذیرای گل‌های زیبا و چشمه‌ساران بسیار است

دشت لار بزرگ ترین دره ایران است

از مهمترین مراکز تفریحی این پارک دریاچه ۲۰ کیلومتری لار است. به این پارک زیبا که برویدمی توانید در مسیرهای مختلف آن راهپیمایی کنید و اگر مجوز داشته باشیددر دریاچه اش به شنا و یا ماهیگیری مشغول شوید. این پارک که حدود ۳۰ هزار هکتار استدر سال ۱۳۵۴ تبدیل به پارک ملی شد و در محدوده اش هیچ منطقه مسکونی دائمی وجود ندارداما عشایری هستند که ییلاق خود را در این محل می گذرانند.

پارک زیبای دشت لار

پستاندارانی که در این منطقه زندگی می کنند شامل خرگوش، خرس قهوه ای، گرگ،گراز،کل و بز، قوچ، سمور، میش البرز مرکزی، پلنگ، روباه و گربه وحشی و… می باشند.این پارک زیستگاه امن و مناسبی را برای پرورش پستاندران مثل کل و بز فراهم آورده است.

خزندگانی که در این پارک زندگی می کنند شامل مار، مارمولک، قورباغه، افعی، افعی دماوندی،افعی البرزی، بزمجه، لاک پشت می باشند. پوشش گیاهی متنوع این پارک جذابیت خاصی به آن داده استبه طوری که در مجموع حدود ۴۰۰ گونه گیاهی در آن شناسایی شده که شامل گون و خرگوشک و آویشنو شنگ، لواش، سیرک، پیازک، قارچ وحشی، کاسنی و … می باشند.

جزئیاتی از دشت لار

در میان دشت‌های پهناور ایران، دشت لار بهترین مکان برای تماشا و عکاسی از بلندای باشکوه بام ایران استکه پذیرای گل‌های زیبا و چشمه‌ساران بسیار است. در اواخر بهار گل‌های شقایق،چادری سرخ و آتشین بر سر دشت ایجاد می‌کند و جلو‌ه‌ای از بهشت را به تصویر می‌کشند.

منطقه حفاظت شده لار یا بهتر است گفته شود پارک ملی لار در منطقه‌ای در فاصله ۷۰ کیلومتریشرق تهران قرار دارد. منطقه‌ای دنج که از دره‌ای در حاشیه جنوب غربی تا شمال شرقی کوه دماوندتشکیل شده است. این منطقه جزو تقسیمات استان مازندران به حساب آمدهو از دیرباز به سبب خوش آب و هوایی محل، اردوگاه‌های پادشاهان در فصل گرما بوده است.

در میان دشت‌های پهناور ایران، دشت لار بهترین مکان برای تماشا و عکاسی از بلندای باشکوه بام ایران است

پارک ملی لار نمونه‌ای شاخص از زیستگاه‌های کوهستانی به شمار می‌آیدکه در سال ۱۳۵۴ به پارک ملی تبدیل شد و از سال ۱۳۶۱ طبق مصوبه شورای عالیحفاظت محیط زیست به‌عنوان منطقه حفاظت شده اداره می‌شود و از سال ۱۳۷۰ بعضیاز مناطق آن برای شکار و تیراندازی ممنوع اعلام شد. دریاچه ۲۰ کیلومتری لار یکی از مراکز تفریحی این منطقه است.

جغرافیای دشت لار

منطقه حفاظت شده لار بین استان‌های تهران و مازندران و در موقعیت N۳۵۵۴ عرض شمالیو E۵۱۳۳ طول شرقی واقع شده است. مساحت آن در حدود ۳۱۰۰۰ هکتار است.منطقه لار با وسعتی حدود ۷۳۵۰۰ هکتار در دامنه جنوبی رشته کوه‌های البرز قرار دارد.

مسیرهای دسترسیبا ورود به جاده هراز از انتهای بزرگراه بابایی و عبور از رودهن و بومهن و سپسگردنه امامزاده هاشم مسیر سرپایینی شده و با طی چند پیچ و ۲-۳ کیلومتر منظره بی‌نظیریاز کوه دماوند را مشاهده خواهید کرد که توصیه می‌شود پیش از رسیدن به ساختمان راهداریتوقفی کرده و عکسی یادگاری با این غول سپید داشته باشید. کمتر از ۱۰ دقیقه بعد به پلور خواهید رسید.

دقت کنید که تابلو چشم‌گیری وجود نداشته و بهتر است که دنبال مجسمه طلایی کوهنورددر سمت چپ خود بگردید و از همانجا به جاده فرعی وارد شوید. بهرحال باید جاده آسفالتهو پر پیچ و خم را ادامه دهید و همه جا از فرعی‌های سمت راست یا چپ بپرهیزید،در کمتر از یک ربع به محیط‌بانی سد لار خواهید رسید.

از جاده آبعلی (تهران به سمت آمل) در داخل شهر پلور منشعب می‌شود.این مسیر از سه راهی پلور تا پست ورودی پاسگاه محیط بانی دلیچای (ورودی شرقی پارک ملی لار)امتداد یافته و دسترسی به پارک ملی لار را از طریق جاده آسفالته ممکن می‌سازد.

شرایط اقلیمی دشت لار

این پارک از دو اقلیم ارتفاعات فوقانی و مرطوب و سرد تشکیل شده‌ استکه بارش زیادی را به‌ صورت برف ایجاد می‌کند و به دلیل آنکه دارای ویژگی‌هایخاص و گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است، تحت حفاظت قرار گرفته‌ است.وجود ماهی قزل‌آلای خال قرمز، از نادرترین گونه‌های آبزی جهان، اهمیت این مجموعه را دو چندان کرده‌ است.این پارک دارای چشم‌اندازهای بسیار زیبایی است. چشمه‌ها و رودخانه‌های پر آب زیستگاه‌هایامن در دو سوی این دره زیبا طراوت و جذابیت آن را دوچندان کرده است.

حیات وحشدشت لار به دلیل داشتن آب و‌ هوای مناسب و رودخانه‌های متعدد و پوشش گیاهیانبوه دارای تنوع جانوری فراوانی است و تقریبا تمامی جانداران و گیاهان منطقه البرز مرکزی در این پارک وجود دارند.

گونه‌های جانوری دشت لار

از لحاظ حیات وحش جانوری به دلیل موقعیت ویژه کوهستانی و آبی دارای گونه‌های متفاوتی است.

پرندگان این منطقه جمعا یکصد گونه و شامل کبک، عقاب، سارگپه، درنا، فلامینگو،دلیجه، کبک دری و‌… است. عقاب طلایی، گونه‌ای بی‌همتا تنها در این حوزه از ایران زیست می‌کند و بومی این منطقه است.

از لحاظ حیات وحش جانوری به دلیل موقعیت ویژه کوهستانی و آبی دارای گونه‌های متفاوتی است.

پستانداران این منطقه شامل کل و بز، قوچ، خرگوش، سمور، میش البرز مرکزی،خرس قهوه‌ای، پلنگ، گرگ، روباه، گراز و گربه وحشی و… است. در این دره به علتداشتن زیستگاه امن و مناسب، پستاندارانی چون کل و بز رشد خوبی در این سال‌ها داشته‌اند.

افعی، افعی دماوندی، افعی البرزی، مار، مارمولک، بزمجه، لاک پشت و قورباغه از انواع دوزیستان و خزندگان منطقه است.

ماهی قزل آلای خال قرمز یکی از نادرترین گونه‌های قزل آلا، در این منطقه یافت می‌شود.قزل‌آلای خال‌قرمز (Salmo trutta fario) نام گونه‌ای ماهی است. این ماهی را در برخی کشورها «قزل‌آلای قهوه‌ای» می‌نامند.

ماهی های دشت لار

این ماهی در آب شیرین و رودخانه و دریاچه تغذیه می‌کند و در فصل پاییز برای تخم‌ریزیعکس جریان آب را در پیش گرفته و به سمت سرچشمه‌های رودخانه رهسپار می‌شود.


ماهی قزل آلای خال‌قرمز از گونه‌های حمایت شده کشور محسوب می‌شود

قزل‌آلا اصولا یک ماهی شکارچی و پراشتها است. این ماهی از خانواده آزادماهیان بودهو نسبت به تغییرات دما و مواد غذایی حساسیت خاصی از خود نشان می‌دهد و هنگامیکه پناهگاه مناسبی برای خود دید به راحتی آنجا را از دست نمی‌دهد و از نوع رنگین کمان باهوش‌تر است،همچنین به خاطر شرایط زیستی‌شان به صورت پرورشی نیستند و از دست انسان غذا نمی‌خورندبه همبن علت کمیابند. ماهیان جوان برعکس ماهی‌های مسن در سطح آب بیشتر یافت می‌شوند،ماهی ماده در سه سالگی و ماهی نر در دو سالگی به سن بلوغ می‌رسند.

ماهی قزل آلای خال‌قرمز از گونه‌های حمایت شده کشور محسوب می‌شودو در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت IUCN در طبقه در آستانه انقراض (EN) قرار دارد.

پارک ملی لار به‌عنوان یکی از معدود زیستگاه‌ها و در واقع مهم‌ترین زیستگاه این گونه ارزشمند در ایران به شمار می‌رودو این حیث از اهمیت زیادی برخوردار است. قزل‌آلای خال قرمز از ارس تا نزدیکی اترک دررودخانه‌های جاجرود، کرج و حوضه ارومیه نیز وجود دارد.

ماهی قزل‌آلای خال قرمز، دو فرم ساکن و مهاجر دارد که فرم مهاجر اینماهی پیش از این به جای دریاچه لار به دریای خزر مهاجرت می‌کرده است،اما در حال حاضر با توجه به ایجاد سد، به دریاچه لار می‌رود.

گونه‌های گیاهی دشت لار

مجموعا در منطقه حدود ۴۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده است که به ۴۸ تیره تعلق دارند.از این تعداد قریب به ۳۳۸ گونه گیاهان دائمی و چند ساله هستند.از گونه های گیاهی موجود قریب به ۳۵ گونه آن انحصاری ایران است.


مجموعا در منطقه حدود ۴۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده است

جذابیت این منطقه به پوشش گیاهی متنوع و جالب آن است. شماری از گیاهان این دشت خوراکی و دارویی استکه طرفداران زیادی دارند. گون و خرگوشک و آویشن (اوشم) و شنگ، لواش، سیرک (تلم)، پیازک، قارچ وحشی،کاسنی، گلپر (الرگ)، شیرین بیان، باریجه، چای کوهی، بارهنگ و والک نمونه‌هایی از گیاهان دشت لارو بلندی‌های آن است. زنبق وحشی بنفش و ارغوانی، مرغک و گل زرد و شقایق دشتلار را در بهار رنگارنگ کرده و زیبایی آن دو چندان می‌شود.

از این منطقه به علت وجود پوشش گیاهی مرتعی و همچنین تنوع زیاد گیاهان وگل‌ها برای زنبورداری نیز استفاده می‌شود که این کار از اوایل خرداد شروع و تا اواخرشهریور همان سال ادامه دارد. از این منطقه به علت وجود ارزش‌ها و جاذبه‌های طبیعیو چشم‌اندازهای زیبا به‌عنوان یک منطقه اکوتوریستی و تحقیقاتی و جهت پژوهش و آموزش نیز استفاده می‌شودکه به علت وجود تنوع بسیار در میان گونه‌های گیاهی و جانوری مورد توجه مردم و دوستداران طبیعت قرار گرفته است.

رودخانه‌های دشت لار

رود دیو آسیاب، رود لار، رود سفیدآب، رود الرم، رود ورا رود، چهل بره، آب سیاه چال، آب امام پهنکاز رودخانه‌های این منطقه سر سبز هستند که همگی به سمت سد لار سرازیر می‌شوند و بخشی از آب تهران را تأمین می‌کنند.


رود الرم، رود ورا رود، چهل بره، آب سیاه چال، آب امام پهنک از رودخانه‌های این منطقه سر سبز هستند

سد لارسد لار یکی از سدهای خاکی تأمین‌ کننده آب آشامیدنی حوالی تهران و تأمین‌‌کننده آبمورد نیاز آبیاری‌های کشاورزی منطقه است. این سد در ۷۵ کیلومتری شمال‌شرق تهرانو در ۱۰۰ کیلومتری شهر آمل قرار دارد. این سد در مرز استان مازندران و تهران واقع استو جزو پارک ملی لار نیست و در استان مازندران قرار دارد. دریاچه سد لار به دلیل نزدیکیبه کوه دماوند و واقع بودن در منطقه دشت لار به یکی از گردشگاه‌های اطراف تهران تبدیل شده استکه در سال‌های اخیر به‌عنوان مراکز پرورش ماهی قزل آلا و ماهیگیری وهمچنین ورزش‌های چون اسکی روی آب از آن استفاده می‌شود.


سد لار یکی از سدهای خاکی تأمین‌ کننده آب آشامیدنی حوالی تهران و تأمین‌‌کننده آب مورد نیاز آبیاری‌های کشاورزی منطقه است.

کوه‌های دشت لار

در دور تا دور دشت لار کوه‌های سر به فلک کشیده وجود دارد که عبارتند از کوه دماوند، کوه دیو آسیاب،کوه یخ کمر، کوه گل زرد، کوه پهنک، کوه زرشکی، کوه کمردشت، کوه نمک کوسر، کوه سیاه چال،کوه آرو، کوه اسب کلک، کوه کافر راه و در آخر کوه کبود.

سر شاخه اصلی تغذیه کننده دریاچه سد لار عبارتند از:

قزل‌دره: با چهار شاخه فرعی کمردشت، آلارم، خشک رود، سیاه‌پلاس با توجه بهدوره یخ بندان حدودا ۶ ماهه (از آبان تا فروردین) و برودت زیاد منطقه تا منهای ۳۷ درجه سانتی‌گراددستگاه‌ها قادر به ثبت تغییرات سطح آب در طول دوره نیستند (ارتفاع ایستگاه ۲۴۹۵ متر وحداکثر ارتفاع آب دریا ۲۵۳۱ متر است به همین علت گاهی زیر آب می‌رود)سفید آب یا آب سفید: از ضلع جنوبی کوه‌های نور سرچشمه می‌گیرد و دبی آندر اوایل پاییز به ۳۰۰ لیتر در ثانیه می‌رسد که لایه‌ای از آهک بستر و کنار رودخانه را می‌پوشاندحداکثر دبی در زمان سیلاب ۱۵ متر بر ثانیه است و رتبه آخر را نسبت به دو شاخه دیگر دارد(ایستگاه سفید آب سال ۶۳ تاسیس شد ارتفاع آن ۲۵۶۰ متر).

دلیچای که از قله دماوند و والا رود سرچشمه می‌گیرد بستر آن سنگی و سیلاب‌های آن باتاخیر ۱۵ تا ۳۰ روزه نسبت به حوزه‌های دیگر شروع می‌شود (ذوب برف‌های قله علت آن است).دسترسی به این ایستگاه از سایر ایستگاه‌ها آسان‌تر و نزدیک‌تر است (ارتفاع ۲۵۳۰).

وضعیت عمومی اقتصادی و اجتماعیمحدوده پارک ملی لار فاقد نقاط مسکونی دائمی (شهر و روستا) بوده و در حاشیهو حریم آن نیز نقاط شهری و روستایی وجود ندارد، اما این یکی از زیست‌بوم‌های مهم عشایری استکه عشایر دوره ییلاقی خود را در آن سپری می‌کنند.

بهره‌برداران شامل دو گروه عمده هستند. گروه اول ارگان‌های دولتی و گروه دوم نیز بخشخصوصی یعنی عشایر یا دامداران کوچنده و زنبورداران هستند.


محدوده پارک ملی لار فاقد نقاط مسکونی دائمی (شهر و روستا) بوده است

تهدیدات منطقه دشت لار

ورود ۲ تا ۳ برابر دام مازاد به مراتع پارک ملی و منطقه شکار ممنوع لار فشار بسیارزیادی را به توان احیا و تجدیدپذیری گونه‌های مرتعی و همچنین سلب امنیت روانی حیات‌وحش وارد ساخته است.

در مواردی ساخت و سازهای غیر مجاز و فنس‌کشی‌های صورت گرفته توسط عشایرپیرامون اراضی مستثنیات از دیگر تعارضات موجود در منطقه است.

نکات لازم در سفر به دشت لار آب آشامیدنی در منطقه موجود نیست، باید همراه خود آب به همراه داشته باشید.امکان دسترسی به موبایل وجود ندارد.تابش آفتاب در این منطقه شدید است و سایه طبیعی (درخت) نیز وجود ندارد.در این منطقه مارهای سمی و خطرناکی زندگی می‌کنند (استفاده از گتر می‌تواند تا حدی از میزان خطر بکاهد).این محل دارای انواع گونه‌های جانوری و گیاهی است که لازمه حضور در این منطقه رعایت موازین محیط زیستی است . جاذبه‌های گردشگری پیرامون دشت لار امامزاده هاشم؛ آدرس: جاده هراز ۷ کیلومتر بعد از آبعلی.آبگرم لاریجان؛ آدرس: جاده هراز ۷۲ کیلومتری آمل، روستای لاریجان.غار و آبگرم اسک؛ آدرس: ۱۳ کیلومتری پلور (راه شنی).


امامزاده هاشم؛ آدرس: جاده هراز ۷ کیلومتر بعد از آبعلی.

الی گشت و کجاروبرچسب ها: تهران ، دشت لار
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت <<دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.